Zastanawiając się nad wyborem dysku do komputera, laptopa czy konsoli, pod uwagę musimy brać wiele parametrów, takich jak pojemność, prędkość czy interfejs komunikacyjny. Dziś zajmiemy się tym ostatnim, ponieważ nie każdy wie, czym w ogóle jest interfejs dysku, a ma on duży wpływ na wiele innych parametrów nośnika. Dowiedz się, jakie są rodzaje protokołów komunikacyjnych oraz jaki interfejs dysku wybrać.
Czym jest interfejs dysku?
Dyski twarde już od lat służą nam do magazynowania danych, a także ich wielokrotnego odczytu i zapisu. Aby jednak możliwe było przesyłanie danych, potrzebny jest odpowiedni interfejs dysku. To właśnie on odpowiada za komunikację dysku z komputerem oraz umożliwia zarządzanie tym nośnikiem. Dyski zewnętrzne łączą się z urządzeniami za pomocą slotu USB. W przypadku ich wewnętrznych odpowiedników połączenie to jest już nieco bardziej skomplikowane. Konstrukcja interfejsów rozwijana jest już od lat i do czasów dzisiejszych przeszła sporą ewolucję. Początkowo wykorzystywano połączenie szeregowe, które zostało wyparte przez standard ATA, czyli połączenie równoległe. To właśnie ono umożliwiło podłączenie nawet czterech urządzeń. Jego następcą jest wykorzystywany do dziś interfejs dysku twardego SATA.
Rodzaje interfejsów dysków twardych
Zanim przejdziemy do różnic między interfejsami, warto sobie coś wyjaśnić. Zasadniczo dysk twardy to HDD, a nośnik półprzewodnikowy to SSD. Mimo to w wielu źródłach przyjęło się określenie dysków twardych dla wszelkich dysków wewnętrznych w komputerze czy laptopie – niezależnie od tego, czy są to dyski talerzowe, czy nośniki wykorzystujące pamięć flash. W tym wypadku więc mówiąc o rodzajach interfejsów dysków twardych mamy na myśli oba typy nośników. Co mamy do wyboru? Przede wszystkim interfejs dysku twardego SATA oraz PCIe NVMe.
- Interfejs SATA – powszechnie stosowany w dyskach HDD oraz wolniejszych nośnikach SSD. Jest tańszy niż PCIe, oferuje niższe prędkości – do 600 MB/s. Do jego podłączenia wykorzystywane są dwa przewody – zasilający i do transmisji danych. Interfejs ten doczekał się trzech generacji, z czego obecnie stosowana jest już tylko SATA III.
- Interfejs dysku SSD PCIe NVMe – może być nawet do 10 razy szybszy niż SSD SATA. Oferuje lepszą przepustowość, co przekłada się bezpośrednio na wysoką wydajność tych nośników nawet w bardziej wymagających warunkach. W zależności od standardu PCIe, dyski z tym interfejsem mogą osiągać ok. 3500 MB/s prędkości odczytu (PCIe) czy 8000 MB/s dla PCIe 4.0.
Jaki interfejs dysku wybrać?
Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Do podstawowych i w miarę typowych rozwiązań, jak przesyłanie niewielkich plików czy normalne użytkowanie komputera w domu czy w biurze, w zupełności powinien nam wystarczyć interfejs dysku SSD SATA. Jeśli jednak wykonywane przez nas zadania na komputerze czy laptopie wiążą się z dużym obciążeniem, czyli np. edytujemy wideo w programach do montażu, gramy w wymagające tytuły gier czy przesyłamy bardzo duże pliki, lepszym wyborem może się okazać interfejs dyski M.2 SSD NVMe.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.