Jaka lodówka do nowego mieszkania

Lodówka wolnostojąca to podstawowy sprzęt AGD w kuchni, bez którego bardzo ciężko wyobrazić sobie przechowywanie żywności i codzienne gotowanie. Okazuje się jednak, że nie każda lodówka jest taka sama. Więc zanim zdecydujesz się pójść do sklepu, aby kupić to bezcenne urządzenie, poświęć chwilę i dowiedz się, jaki jest wybór.

Jaka lodówka? Klasyczna, side-by-side czy french door

Zacznijmy od tego, że lodówki wolnostojące można podzielić na kilka kategorii według otwierania drzwi:

  • klasyczne lodówki dwudrzwiowe, które mają zamrażalnik pod chłodziarką,
  • multidoor to większych rozmiarów lodówki 3-4 drzwiowe, w których zamrażalnik umiejscowiony jest pod chłodziarką,
  • side-by-side to modele, w których zamrażalnik znajduje się obok chłodziarki,
  • french door to sprzęt, w którym chłodziarka bez słupka dzielącego posiada drzwi, a zamrażarka jest w formie szuflad.

Tak naprawdę, każde z nich mogą mieć swoje wady i zalety. Szeroka strefa chłodząca w lodówkach french door ułatwia przechowywanie długich produktów, lodówka side-by-side ułatwiają dostęp do produktów w zamrażarce, a multidoory pozwalają zaoszczędzać energię, umożliwiając dostanie się do określonego produktu, bez konieczności otwierania całej lodówki. Te klasyczne modele zajmują jednak najmniej miejsca, co jest istotne w kuchniach o ograniczonej przestrzeni.

Klasa energetyczna lodówki

Wybierając lodówkę, zwróć uwagę na jej zużycie energii, ponieważ jest to urządzenie, które działa 24 godziny na dobę, dlatego warto, aby była to energooszczędna lodówka. Warto sprawdzić także rodzaj sterowania oraz głośność działania. Do podstawowych technologii zalicza się No Frost oraz te odpowiedzialne za równomierną dystrybucję powietrza. Dopasuj do swoich potrzeb także zestaw akcesoriów. Dodatkowe funkcje dostępne w przystępnej cenie obejmują równomierne chłodzenie, dystrybutor zimnej wody i kostkarkę do lodu.

Wymiary i pojemność lodówki

Przyjmuje się, że chłodziarko-zamrażarka przeznaczona dla jednego domownika powinna mieć pojemność około 120 l. Na każdą dodatkową osobę powinno dodać się 30 l. W związku z tym pojemność chłodziarki, z której będą korzystały 2 osoby, powinna mieć około 150 litrów, a np. rodzina 4-osobowa musi posiadać lodówkę nie mniejszą niż 210 litrów. Ale czy rzeczywiście jest to „obowiązkowe”? Oczywiście zależy to od Ciebie i w dużej mierze zależy od: przestrzeni, jaką masz w kuchni, jaki tryb życia prowadzisz – czy robisz zakupy m.in. raz w tygodniu, codziennie; czy gromadzisz zapasy w lodówce i zamrażarce. Funkcjonalność w kuchni jest niezwykle ważna, dlatego zastanów się, jakiego rozmiaru posiadasz lodówkę i na jaką wielkość lodówki Cię stać. Starannie podjęta decyzja uratuje Cię od stresu i codziennych problemów.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Na rynku znajduje się sporo lodówek, które oferują naprawdę ciekawe funkcje i udogodnienia. Warto także wziąć pod uwagę kwestie ochrony środowiska. Ty również możesz je wspomóc, świadomie i odpowiedzialnie kupując domową chłodziarko-zamrażarkę. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze? W jaką opcję warto zainwestować? Z pewnością przydatna będzie komora świeżości, które mają już najlepsze lodówki na rynku.

Podsumowanie

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki do Twojej kuchni. Wybór chłodziarko-zamrażarek w sklepach obecnie jest ogromny, ale posiadając podstawową wiedzę na temat tego, czym powinna charakteryzować się godna uwagi lodówka, z pewnością świetnie sobie poradzisz i przez długi czas będziesz mógł cieszyć się funkcjonalnym sprzętem!

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

  1. Im większa tym lepsza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *